Aydınlık Avrupa

Mehmet Ali Güller/ AKP-İhvan yalnızlığı

mehmetaliguller 1

AKP Hükümeti, Mısır’da “Meşruiyeti Destek, Darbeyi Ret koalisyonu”na, Suriye’de ise “Suriye Ulusal Koalisyonu”na dayanarak, bölgesel bir dış politika izliyordu.
 
Ancak AKP Hükümeti’nin dış politikası iflas ettikçe ve ABD zayıflarken bölge ülkeleri güçlendikçe, bu iki koalisyon da çatırdamaya ve yok olmaya başladı!
 
ERDOĞAN’IN DAYANDIĞI
 
ÖRGÜT ARTIK YOK
 
Mısır’dan başlayalım:
 
Mısır basınının yazdığına göre, Kahire’de, AKP Hükümeti’nin Erdoğan’ı ikna etmeye çalıştığı konuşuluyor!
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun daha önce bu köşede de incelediğimiz Suriye ve Mısır’la ilişkilerin düzelebileceğine ilişkin mesajları, Mısır basınına göre Erdoğan’ı ikna sürecine işaret ediyor.
 
Peki AKP Hükümeti’nin bazı üyelerini bu mesajı vermeye mecbur eden ne? Türkiye’nin daha da yalnızlaşması! Daha somut söylersek, bölgede ülke olarak son ortağı olan Katar’ı da kaybetmesi nedeniyle... (AKP’nin bir tek Barzani, PKK, İhvan gibi devlet olmayan ortakları kaldı.)
 
Suudi Arabistan’ın bastırmasıyla Mısır’la barışmak zorunda kalan Katar, İhvan’ı da sırtından atmaya başladı.
 
Türkiye’yi ilgilendiren sonucu söyleyelim: AKP Hükümeti’nin Mısır’da dayandığı 13 siyasi parti ve platformdan oluşan “Meşruiyeti Destek, Darbeyi Ret Koalisyonu” dağıldı. Koalisyonda kalan son parti İstiklal ve son cemaat Selefi Cephe de geçen ay ayrıldı.
 
MOSKOVA SUKO’YU PARÇALADI
 
Gelelim Suriye’ye...
 
Suudi Arabistan ile Türkiye-Katar ittifakının daha önceki seçimlerde karşı karşıya gelmesiyle büyük güç kaybeden Suriye Ulusal Koalisyonu (SUKO), artık bitme noktasında...
 
AKP Hükümeti’nin açık desteği de, ABD’li senatör John McCain’in Urfa’da bu örgüte aşı yapması da SUKO’nun sonunu değiştirmiyor.
 
Bunda esas etken, Rusya’nın Cenevre sürecinin devamı olarak Moskova sürecini devreye sokmasıdır! (Moskova-1, Cenevre-3’tür.)
 
Rusya, bu ayın sonunda Moskova’da yapılacak Suriye konferansı ile rejim ve muhalifleri aynı masaya oturtacak. Tek tek muhaliflerle görüşen Moskova, büyük kısmını ikna etti. Hatta AKP Hükümeti’nin itirazlarına rağmen SUKO’nun eski başkanı Muaz Hatip ile onun temsil ettiği koalisyona dahil yapılar da...
 
Ve dahası, SUKO’nun mevcut başkanı Hadi Bahra’nın da, Moskova’nın kendisini “SUKO Başkanı” kimliğiyle davet etmesi halinde Moskova’ya gidebileceği konuşuluyor.
 
RUSYA, ABD STRATEJİSİNİ  BOŞA ÇIKARIYOR
 
Peki geriye kim mi kaldı? AKP Hükümeti’nin yanında bir tek İhvan kaldı. Haliyle pratikte SUKO da bitmiş oldu!
 
AKP’nin talebiyle Moskova’daki konferansa katılmayı reddeden Suriye İhvanı’nın bu konudaki resmi açıklaması şöyle: “İhvan, Rusya’nın girişimini reddetmektedir. İhvan, rejim ile müttefikleri Rusya ile İran’a karşı mücadele eden halkın yanında yer almaktadır.” (AA, 30 Aralık 2014)
 
Hatta SUKO Genel Sekreteri Nasır Hariri’nin açıklamasına bakılırsa, AKP Hükümeti, Moskova’nın girişimini doğrudan kendisini hedef alan bir plan olarak okumaktadır.
 
Hariri, Rusya’nın kimi SUKO yetkililerinin de katılacağı Moskova Konferansı ile Tükiye’nin planını boşa çıkarmayı amaçladığını söylüyor. Hariri’ye göre Rusya, yakında güçlü bir şekilde Suriye savaşına dahil olacak ABD’ye karşı ön alıyor.
 
Doğru saptama!
 
‘İCRA KİM’ ÇARPIŞMASI
 
ABD ve AKP Hükümeti bu saatten sonra ne yapabilir, ayrı mesele...
 
Ama bizi ilgilendiren asıl tablo şudur: AKP Hükümeti’nin Mısır ve Suriye’de dayandığı örgütler artık bitmiştir! Bu ülkelere dair siyasetleri iflas eden AKP için bu kaçınılmaz bir durumdu.
 
Ankara artık bu gerçeğe göre hareket etmelidir, zira “değerli yalnızlık” edebiyatıyla dış politika yürümüyor!
 
Kuşkusuz Erdoğan bu konularda geri adım attığı anda kaybedeceğini bildiği için konumunu korumaya çalışıyor. Ancak Ankara’nın Erdoğan’ın konumunu koruma lüksü artık yok!
 
Arınç ile Çavuşoğlu’nun vermek zorunda kaldığı mesajlar ve 5 Ocak - 19 Ocak tarihleri üzerinden yürüyen “İcra makamı kim” çarpışması bu nedenle çok önemlidir!

Visit the new site http://lbetting.co.uk/ for a ladbrokes review.