Aydınlık Avrupa

MEHMET ALİ GÜLLER/ Duvar yıkıldı, İlk Balbay çıktı

mehmetaliguller

Anayasa Mahkemesi'nin, birincisi uzun tutukluluk, ikincisi de milletvekilliği görevinin engellenmesi gerekçesi üzerine inşa ettiği karar sonrasında ilk olarak Mustafa Balbay serbest kaldı. Devamı gelecek!

Kuşkusuz Silivri tutsakları açısından çok önemli bir gelişme. Nitekim Balbay'ın tahliyesine ailesi kadar sevinenler, öncelikle onlar oldu. Balbay'ın tahliyesi ayrıca tüm vatanseverleri, milli kuvvetleri de sevince boğdu.

Hükümetin Mutluluğu!

Ancak Hükümet kanadından da benzer tepkiler gelmesi ilginçti. Örneğin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç "Üç yıl önce söylediklerim şimdi gerçekleşti." dedi. Örneğin Bakan Hayati Yazıcı, Balbay'ın tahliyesini bireysel hak ve özgürlükler açısından kazanım olarak değerlendirdi, Anayasa Mahkemesi kararının benzer durumda olanlar için de uygulanmasını istedi. Örneğin TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Balbay'ın tahliyesinden memnuniyet duydum. Umut ederim, uzun süreli tutuklu kalmış olanların da mağduriyetleri giderilir" dedi. Hatta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Balbay'ın kendi çıkardıkları paketler sayesinde özgür kaldığını iddia etti!

Balbay'ı AKP özgürleştirdiyse, o zaman kim tutsak etti?

Bu daha başlangıç

Denilebilir ki AKP, müzakere ortağı PKK'ye söz verdiği için KCK davasını düşürecek, tutukları tahliye edecek, 5 KCK'li milletvekilini kurtaracak; o nedenle de kamuoyu tepkisini frenlemek için önce Mustafa Balbay'ı serbest bıraktı.

Kuşkusuz Erdoğan ve kurmaylarının böyle bir planı olabilir, vardır. Ama bizim mücadele açısından pratik yarar gözettiğimiz yer başkadır.

Öncelikle şu saptamayı yapmalıyız: Balbay'ın serbest kalması uzun soluklu bir mücadelenin sonucudur ve yeni zaferlerin başlangıcıdır!

Balbay'ı özgürleştiren olgular

Bu saptamaya neden olan olguları inceleyelim:

1) AKP ile Cemaat'in son dönemde Ergenekon tertibinde topu birbirilerine atmaya çalışmaları oldukça anlamlıdır. Erdoğan "paralel devleti" adres gösterirken, Fethullah Gülen de "biz serbest kalmalarını isteriz" diyerek AKP'yi suçlamaktadır. Hatta Fethullah Gülen, son konuşmasında birini kaset komplosundan nasıl kurtardığını anlatarak, kaset işinin arkasında da kendilerinin olmadığını, AKP'nin olduğunu işaret etmiş oldu.

2) Kuşkusuz Mustafa Balbay'ın serbest kalmasının hükümetin belli isimlerince memnuniyetle karşılanması, hem "biz muktediriz, hem tutuklar hem serbest bırakırız" şeklinde okunabilir.

Ama son altı aylık gelişmelere baktığımızda, biz bu açıklamaları "tertipte biz yoktuk" mesajı verme gayreti olarak görüyoruz.

3) Fakat asıl olgu başkadır: Silivri zindanlarını kuşatma harekâtlarıyla başlayan ve Haziran Halk Hareketi ile zirve yapan süreç, Arslanlı Yol'da ete kemiğe bürünmüş ve cumhuriyet karşıtı kuvvetlere karşı mevzi kazanmaya başlamıştır. Olay aslında budur!

Hesap gününe hazırlık

AKP ile Cemaat'in topu birbirine atması da, AKP'li isimlerin dün darbeci dedikleri kişilerin serbest kalmasından memnuniyet duyması da, Arslan Yol'un estirdiği rüzgârla doğrudan ilgilidir.

Dün "Erdoğan'ın düşüşünün yedi işareti" başlıklı yazımızda inceledik, tekrar etmeyeceğiz. Ama özellikle vurguluyoruz. Erdoğan düşüyor ve o düştükçe, o uçurumdan aşağı yuvarlandıkça, hem iç kavga büyüyor hem de koalisyonun parçaları topu birbirine atarak, gelecekteki "hesap günü" için yatırım yapıyor!

Visit the new site http://lbetting.co.uk/ for a ladbrokes review.