Aydınlık Avrupa

Medya'nın Halleri

Yandaş medya dara düştü

Yandaş medyayı kredi borcu telaşı sardı. Yakın dönemde iktidara yakın şirketlere kamu bankalarından sağlanan kredilerin geri ödenmediği ortaya çıktı

yandas medya dara dustu h72454 9a884

Aydınlık / Ankara

AKP’nin tek parti iktidarını yitirmesinin ardından, hükümete yakın medya kuruluşlarını kredi borcu telaşı sardı. Gazetelerin ve televizyonların devir ve satın işlemlerinde iktidara yakın şirketlere kamu bankalarından büyük miktarda kredi sağlandığı gündeme gelmişti. 

Alınan kredilerin ise geri ödenmediği ortaya çıktı. Gelinen noktada borçları 2 milyar lirayı bulan medya kuruluşları olduğu dile getiriliyor.

SORU İŞARETLERİ ARTIYOR

Bu kuruluşlardan Sabah-ATV Grubu 2007 yılında tek bir şirketin katıldığı ihaleyle TMSF tarafından Çalık Grubu’na 1,1 milyar dolara satıldı. Bu satışın 750 milyon dolarlık kısmı, kamu bankaları olan Halkbank ve Vakıfbank’tan sağlanan kredilerle gerçekleşti. Daha bu kredilerin ödenmeden medya grubu başka işadamlarına satıldı. Bu satışta da işadamlarından devlet ihalesi karşılığında para toplandığı ve bu şekilde satın alındığı iddiaları medyaya yansıdı. İşadamlarının aldıkları devlet ihaleleri için devlet bankalarından çektikleri kredileri nasıl ödeyecekleri de ayrı bir soru işareti oldu.

PARA HAVUZU KURULMUŞTU

ATV ve Sabah Gazetesi’nin geçen yıl Çalık’tan yandaş işadamlarına satışı için işadamları arasında para havuzu kurulduğu iddiaları ile ilgili olarak işadamı Nihat Özdemir, daha sonra yaptığı açıklamada satış için 100 milyon dolar para verdiğini itiraf etmişti. Medya grubunun Çalık tarafından alınması sırasında kullandırılan kredilerin akıbeti, CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin’in Meclis’e verdiği soru önergesine rağmen ‘ticari sır’ gerekçesiyle açıklama yapılmadı.

ETHEM SANCAK DA ZORDA

Ethem Sancak da bu süreçte TMSF’nin el koyduğu Akşam gazetesi ve Skyturk 360’ı devraldı. Ethem Sancak böylece Skyturk 360 televizyonu ve bünyesinde 2 ulusal gazete ve 1’i ulusal, 1’i bölgesel olmak üzere 2 radyo kanalı sahibi oldu. 

Söz konusu medya kuruluşlarının kamu bankalarına ve TMSF’ye ödemek zorunda oldukları borçları ve geçmiş dönemdeki yayınları sonucu mahkemelerden gelecek tazminat cezaları nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığı belirtiliyor.

 

 

 

 

 

Visit the new site http://lbetting.co.uk/ for a ladbrokes review.