Aydınlık Avrupa

Medya'nın Halleri

Aydınlık, Öz’ün kaset davasını kazandı

Eski Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün “hakaret, iftira” ve “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek “ suçlamasıyla Aydınlık’a açtığı davada İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi beraat ve takipsizlik kararları verdi.

aydinlik ozun kaset davasini kazandi h71695 b0955

İstihbarat Servisi
 
Hava Kuvvetleri içindeki Fethullahçı hücreyi deşifre ederek iddianame hazırlayan ancak daha sonra F tipi örgütün tertibiyle tutuklanan emekli Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, Zekeriya Öz hakkında “Komutanları kasetle tehdit etti” demişti.
 
2 Ekim 2013 tarihinde Oda Tv’de yayınlanan yazısında Üçok şunları kaleme almıştı: “Ünlü savcı (!) Zekeriya Öz bana ve yardımcım Mehmet Çelik’e 2008 yılında çok üst düzey bir komutanın oğlunun bir kadınla cinsel ilişkiye girdiği görüntülerin yer aldığı video seyrettirmişti.
 
Bu görüntülerden başka benim ve yardımcımın da şahsen tanıştığı bir çok adli ve idari yargıda görevli hâkim ve savcıların kadınlarla cinsel ilişkilerini gösteren gizli çekilmiş videolar göstermişti.”
 
Aydınlık da 3 Ekim 2013 tarihinde “Savcı Öz’deki seks kasetleri” ve “Komutanlara kasetli şantaj” başlığı ile Üçok yazısını haberleştirdi. Zekeriya Öz gazetemizden şikayetçi oldu.
 
Öz’ün şikayetleri üzerine “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” iddiasına savcılık kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi. Yine aynı haberle ilgili “hakaret, iftira” iddiasıyla açılan davadan ise gazetemiz beraat etti.
 
14 Mayıs’taki karar duruşmasında savunma yapan gazetemiz avukatlarından Ümit Kaplan, “Müdahil tarafından açılan ve bizim müvekkillerimiz lehine takipsizlikle sonuçlanan ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek’ suçlamasının olduğu kararı da mahkemenize delil olarak sunuyoruz.
 
Müvekkillerimin beraatine karar verilmesini talep ediyorum” dedi. Mahkeme Aydınlık’a beraat kararı verdi.
 
10zekeriyakarikatur
 
BU KARİKATÜRE DE BERAAT
 
Zekeriya Öz yine aynı haberle ilgili gazetemizde 4 Ekim 2013’te Mustafa Bilgin’in çizimiyle yayımlanan karikatür içerisindeki “Savcı Zekeriya” ifadesindeki “V” harfinin müstehcen bir anlam çağırıştıran bir insan figürüne ait olduğunu iddia ederek “basın yoluyla hakaret” suçlamasıyla şikayetçi oldu.
 
 
14 Mayıs’ta Çağlayan Adliyesi’nde görülen duruşmada mahkeme söz konusu çizimde hakaret içeren bir unsur bulunmadığını belirterek karikatürist Mustafa Bilgin’in beraatine karar verdi.
 
 
 
 

Visit the new site http://lbetting.co.uk/ for a ladbrokes review.