Aydınlık Avrupa

Alım-satım anlaşmaları ve satın alınan malların iadesi

hukukkosesimart29 2015
Alışverişte severek ve beğenerek alınan mobilya veya başka bir ev eşyası eve geldiğimizde bazan hoşumuza
gitmez, bazan çok pahalı gelir, hatta bazan boyutlar ve şekil uymayabilir. Asıl sorunlar aldıklarımızı geri vermek istediğimizde başlar.
 
Bu durumlarda herkesin aklına iki haftalık süre içinde anlaşmadan cayma hakkı olduğu gelir. Gerçekten öyle bir hak var mı ve tüketici olarak hangi haklardan yaralanabiliriz? Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalıştık.
 
ALIM-SATIM ANLAŞMASI
 
Alım-satım anlaşması, karşılıklı yükümlülük doğuran bir sözleşmedir. Satıcı, bu sözleşme ile satılan malı, alıcının borçlanmış bulunduğu satış parası karşılığında alıcıya teslim ve mülkiyeti ona geçirme yükümlülüğü altına girer.
 
Kısaca, satım sözleşmesi, bir şeyin para karşılığında değiştirilmesi olarak tanımlanabilir.
 
‘Taraflar taahhütlerini yerine getirmeli’; bu, Alman hukukunda geniş yer alan, medeni hukukun değişmez bir prensibidir. Yani anlaşmaların içeriği yerine getirilmelidir.
 
Bunun yanı sıra, tüketicileri bazı tehlikelerden korumak için yasal önlemler var.
 
YAZILI VE SÖZLÜ
 
ANLAŞMALAR
Yazılı alım-satım anlaşmaları sadece gayrimenkullerde yasal olarak şart. Gayrimenkul alımsatımı dışında sözlü anlaşmalar da yazılı anlaşmalar kadar geçerlidir.
 
 
 
Gerekçesiz iptal ve cayma hakkı (Widerruf)
 
Tüketicilerin uzaktan satış anlaşmalarında (Fernabsatzvertraege) iki hafta boyunca anlaşmayı iptal etme hakkı var.
 
Uzaktan satış anlaşmaları genelde katalogdan veya internet üzerinden sipariş verilen anlaşmalarda olur.
 
Bir mağazada alınan bir eşyayı gördükten sonra verilen kararla bir katalogdan veya internetten sipariş verilen karar arasında ‘görme farkını’ eşit duruma getirebilmek için verilen yasal bir imkandır.
 
Aynı hak kapıya gelen temsilci ile yapılan anlaşmalar için de geçerlidir.
 
Bu, misafir gibi eve gelen ve ret edilmesi zor olan bir anlaşmadaki zorlayıcı durumu değerlendirir, tüketiciye iptal hakkı vererek onu koruma altına alır. Bir istisna olarak
görülen ve aslında sıkça rastlanan özel bir iptal seçeneği daha var.
 
Eğer alınan eşya finanse ediliyorsa (Ratenkauf / Finanzierungskauf), bankayla olan taksit anlaşması iptal edilerek alım-satım anlaşması iptal
edilmiş olur.
 
Ekonomik bir bütün olarak görülen bu anlaşmalar birbirinden bağımsız olmadığı için, birisi iptal olurken diğeri de iptal edilmiş sayılır.
 
Sonuçta, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince, alıcıların teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak, sebep göstermeden ürünleri iade etme hakları vardır.
 
 
 
 
Gerekçeli iade hakkı (Rücktrittsrecht)
 
 
Alınan eşya defolu veya arızalı çıkarsa (kusurlu mal) bu gerekçe ile alıcının iade hakkı doğabilir.
 
Burada dikkate alınması gereken durum ise, satıcının arızayı ve sorunu ortadan kaldırma hakkı başarısız kaldıktan sonra alıcının sahip olacağı aide hakkıdır.
 
Yukarda yazılı olduğu gibi, bu anlaşmaya da bir taksit anlaşması eklenmişse, alım satım anlaşmasını iptaliyle, bankayla olan anlaşma da iptal olmuş olur. Eğer arıza önemli değilse veya alıcının sorumluluğu altında gerçekleşmiş bir durum ise iade hakkı zorlaşabilir.
 
Bu yüzeysel tarif edilen durumlar birçok şekilde olabileceği için burada hepsine yer vermek mümkün değil. Kısaca, gerekçeli iade hakkını, zor gerçekleşen bir hak olarak tanımlayabiliriz.
 
 
 
Cayma hakkı kullanımı
 
Uzaktan satış sözleşmelerinde tüketici, 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkını kullandığının bu süre içinde yazılı olarak bildirilmesi gereklidir.
 
Satıcı bu cayma hakkını tüketiciye bildirmekle (internette bu bir tuşla olabilir!) ve cayma hakkı konusunda tüketiciyi bilgilendirdiğini ispat etmekle yükümlüdür. Aksi takdirde, cayma hakkını kullanmak 14 günlük süreye bağlı olmayabilir.
 
Bazı mağazalar müşterilerine kolaylık tanımak için her türlü cayma ve iptal durumlarını kabul ederek ürünlerini geri alır.
 
Bu kolaylıklar yasal bir gerekçesi olmadan yapılıyor, yani bunlar, ne standarttır, ne de yasal uygulamalardır. Tabii bütün bunlar sadece en kısa haliyle özetlediğimiz haklar ve zorunluluklar.
 
Tüketici haklarının tamamını burada açıklamak mümkün olmadığından biz burada en önemli hususlara kısaca yer vermeye çalıştık.
 
Bu konu hakkında ve tüm hukuki sorularınızda bize her zaman danışabilirsiniz.
 
 
 
 
 
İletişim
 
Kanzlei YILMAZ & KIZIL
 
- Rechtsanwältinnen in Partnerschaft
 
Gartenstr. 143,60596 Frankfurt am Main
 
Tel. 069 / 69 71 61 79
 
E-Mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.">
 
 
 
 
 
 
 

Visit the new site http://lbetting.co.uk/ for a ladbrokes review.