Aydınlık Avrupa

İnternet yasakları

hukukkosesi internetyasaklari12546

 

İNTERNETTEN FİLM, MÜZİK VB. İNDİRMEK...

Son zamanlarda hukuk büromuza birçok müvekkil telif hakkı ihlali nedeniyle aldıkları ihtarname (Abmahnung wegen Urheberrechtsverletzung) ve bununla ilgili soruları ile başvuruyor. Bu ihtarnamede genelde eser sahibine veya avukatına belli bir ücret ödenmesi isteniyor. Bu durumda yapmanız gerekenleri aşağıda açıklayacağız. Fakat önce hangi davranış ile telif hakkı ihlali gerçekleştirildiğine açıklık getirmeye çalışalım.
 
TELİF HAKKI İHLALİ NEDİR?
 
Telif hakkı, eser sahibinin sözkonusu eserini istediği şekilde yayma, çoğaltma, işleme, temsil etme vb. hakkını kapsar. Bu haklar sadece eser sahibine aittir. Yasa dışı olan, eser sahibinin kendi eserinin üzerindeki hakkının ihlal edilmesidir. Yani eser sahibinin izni olmadan eserin bir başkası tarafından herhangi bir şekilde kullanılması telif hakkı ihlali teşkil eder.
 
 
HER DOWNLOAD VEYA UPLOAD YASA DIŞI MI?
 
 
Eser sahibinin izni alınmadan gerçekleşen her kullanım, telif hakkı ihlalini gerçekleştirir. Bu “izin” çeşitli şekillerde alınabilir. Örneğin, eser sahibi size yetki vermiştir, siz eseri satın almışsınızdır veya bir başkası bu ücreti ödeyerek eseri yayma hakkına sahiptir ve siz bu kişi üzerinden eseri kullanma hakkına sahip olursunuz.
 
 
BEDELİNİ ÖDEDİĞİM ESERİ İSTEDİĞİM ŞEKİLDE KULLANABİLİR MİYİM?
 
 
Hayır! Eseri sadece ücretini ödediğiniz şekle bağlı olarak kullanabilirsiniz. Örneğin, şahsen izlemek veya dinlemek için bir filmin ücretini ödediyseniz, filmi evinizde,
bilgisayarınızda, cep telefonunuzda vb. istediğiniz kadar izleyebilirsiniz. Bu kullanım tamamen yasaldır. Fakat bu hak sadece şahsi kullanım için geçerlidir. Yani indirdiğiniz eser sadece sizin kullanımınıza açıktır ve sizden başka kimsenin bu esere sizin aracılığınızla ulaşma imkânı yoktur. Ayrıca eseri kopyalayıp dağıtmayı veya kamuya açık yerlerde izletmeyi kapsamaz.
 
 
 
BEDELİNİ ÖDEDİĞİM ESER İÇİN İHTARNAME ALABİLİR MİYİM?
 
Bir eserin şahsi kullanımı için telif hakkını almanıza ve bilinçli olarak hiç kimse ile paylaşmamanıza rağmen, telif hakkı ihlali nedeniyle ihtarname almanız mümkün. Eğer indirdiğiniz eseri P2P (Peer-to-Peer) biçiminde paylaşıma açık bir klasöre koyduysanız, bu andan itibaren artık telif hakkı ihlali gerçekleştirmiş olursunuz. Çünkü bu tür programlarda upload özelliği otomatik olarak devrededir.
 
Bu özelliği kapatmak veya iptal etmek teknik olarak genelde mümkün değildir. Bu nedenle bu tür programların klasöründe bulunan dosyalara aynı programı kullanan milyonlarca kişi dilediği şekilde erişebiliyor. Bunun için sizden özel izin alması veya sizi bilgilendirmesi dahi gerekmiyor. Bu durumda siz eser sahibinden dağıtım hakkını almadan eseri yaymış ve dolayısıyla telif hakkını ihlal etmiş oluyorsunuz.
 
Aynı şey facebook, youtube, twitter vb. gibi siteler için de geçerli. Bu sayfalarda da paylaşılan birçok fotoğrafın, videonun vb. dağıtım hakkı sadece eser sahibine aittir. Eser sahibinin iznini almadan yapılan paylaşım ile hak ihlali gerçekleştirmiş olursunuz.
 
 
 
 
İHTARNAME ALDIM NE YAPMAM GEREKİYOR?
 
En önemlisi ihtarnameyi yollayan avukatla asla telefonla irtibata geçmeyin! Çünkü bu durumda genelde istemeden ve fark etmeden avukata aleyhinize kullanabileceği bilgi vermiş olabilirsiniz. Bu ihtarnameye avukatlar genelde bir taahhütname (Unterlassungserklärung) hazırlayıp ekler ve bunu imzalayıp geri yollamanız için kısa bir süre verir. Bu taahhütname ile eserin yasa dışı kullanımını tekrarlamayacağınızı, aksi takdirde ceza ödeyeceğinizi taahhüt ediyorsunuz. Taahhütnamenin dışında bir de ücret talep edilir. Bizim size önerimiz, böyle bir ihtarname alır almaz bu davalar ile ilgilenen tecrübeli bir avukata başvurmanız...
 
Avukatınız iddia edilen suçun gerçekten işlenip işlenmediğini ve kim tarafından işlendiğini araştırır öncelikle. Ayrıca karşı tarafın sizin bilgilerinize yasal yollardan ulaşıp ulaşmadığını araştırır. Eğer suçu siz işlemediyseniz ve kimin işlediği belli değilse avukatınız iddiayı geri çevirebilir. Fakat unutmayın ki modeminizden siz sorumlusunuz. Yani sadece “Ben yapmadım” demeniz yeterli olmayacak. Bu konuda da avukatınız size yardımcı olacak ve gerekli bilgileri verecektir. Eğer kişisel bilgilerinize yasal yollardan ulaşılmış ise ve telif hakkı ihlalini siz veya reşit aile bireyiniz gerçekleştirdiyse, taahhütnameyi
 
-avukatınız üzerinde değişiklik yaptıktan sonrayollamanız ve muhtemelen talep edilen ücreti ödemeniz gerekecektir. Avukatınız bu durumda karşı tarafın avukatı ile uzlaşma yoluna gitmeye ve talep edilen ücreti azaltmaya çalışabilir. Eğer reşit olmayan çocuğunuz veya kardeşiniz suçu gerçekleştirdiyse yine avukatınız karşı tarafın talebini bu gerekçeyle reddedebilir. Bu durumda çocuğun yaşına göre karşı taraf talebini geri çekmek zorunda bırakılabilir.
 
 
ÖNERİMİZ...
Telif hakkı ile ilgili ihtarname aldığınızda zaman kaybetmeden bize veya bu konuda tecrübeli bir avukata danışmanız...
 
Özellikle taahhütnameyi verilen süre içerisinde imzalayıp yollamanız çok önemli. Fakat bu taahhütnameyi imzalamadan önce mutlaka bir avukata göstermenizi öneriyoruz. Çünkü bazı durumlarda bu taahhütname aynı zamanda suçun kabulünü de içeriyor.
 
Bunun dışında bu konuda dikkat edilmesi gereken birçok ayrıntı olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu ayrıntılara burada yer vermek mümkün olmadığı için sadece çok kısa ve özetle değinebildik konuya. Ayrıntılı bilgi almak için bu konu hakkında ve tüm hukuki sorularınızda bize her zaman danışabilirsiniz.
 
 
 
İletişim.
Kanzlei YILMAZ & KIZIL
- Rechtsanwältinnen in Partnerschaft
Gartenstr. 143,60596 Frankfurt am Main
Tel. 069 / 69 71 61 79
E-Mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 
 
 
AYDINLIK AVRUPA
 
 
 

Visit the new site http://lbetting.co.uk/ for a ladbrokes review.