Aydınlık Avrupa

Asgari ücretle ilgili yasa ve 2015’te yürürlüğe giren değişiklikler

1 Ocak 2015’ten itibaren yeni yasalar yürürlüğe girdi. Bunların arasında en önemlilerinden biri asgari ücret ile ilgili yeni yasa. Bu yasa çok sayıda işçiyi sevindirecek değişiklikler getirdi. Artık en az 8,50 Euro saat ücreti olan asgari ücret nihayet yasal olarak gerçekleşmiş bulunuyor.
 
Bu yasal uygulamaya göre toplu iş anlaşmaları (Tarifvertrag), yurt dışından işçi alımı yasası (Arbeitnehmerentsendegesetz) ve geçici işçi koruma yasası (Lohnuntergrenze aufgrund Arbeitnehmerüberlassung) öncelikli uygulanacak.
 
Eğer bu uygulamalarda ödeme düzeyi asgari ücretin altına düşecek olursa, asgari ücret uygulaması
 
öncelik kazanacak. Kimler yararlanabilir?
 
İşçi olarak çalışan kişiler bu uygulamalardan yararlanabilecekler. Stajyerler ise istisnai durumlar dışında yararlanabiliyorlar. Üç ayı geçmeyen staj dönemi, eğitim esnasındaki zorunlu staj, aynı eğitmenle (işverenle) daha önce bir staj yapılmışsa, bunlar istisna oluyor. Özel olarak işe girmede yeterlilik belgesini alabilmek için yapılan staj da istisna olarak görülüyor (Einstiegsqualifizierung & Berufsausbildungsvorbereitung). Yasal uygulamada öngörülmeyen kişiler 18 yaşını geçmeyen gençlerde meslek eğitimi alanlar, uzun süredir işsizlik parası alanlara (bir yıldan fazla işsiz olanlar) ilk altı ayında ve onursal (ehrenamtlich) çalışanlar, asgari ücret talep edemeyecekler.
 
İşçi asgari ücretten vazgeçebilir mi? Genel olarak feragat hakkı engellenmiştir. Asgari ücreti dışlayan, kısıtlayan veya tamamen iptal eden iş anlaşmalarının bu düzenlemeleri etkisiz kılınır. Sadece mahkemede uzlaşma düzeyinde böyle bir haktan vazgeçmek mümkün.
 
Asgari ücrette hesaplanmayanlar Yasal düzenlemelere göre mesaiyi geçen saatler ve bununla birlikte sayılan gece vardiyası ile pazar ve tatil günlerinde ödenen ek ödemeler hesaplanmayacak.
 
Eğer işveren yol parasını ek masraf olarak ödüyorsa, asgari ücrete sayılmayacak. Yol parası gelirin bir parçasıysa asgari ücrete dahil edilir.
 
İkramiyeler aylık değil senelik ödenirse, asgari ücrette hesaplanmayacak. Tarım sektöründe sıklıkla görülen sezon işçiler için de bu uygulamalar geçerli. Fakat çiftçiler bu konuda özel düzenlemelerden yararlanarak konaklama ve yemek masraflarını asgari ücrette hesaplayabilir.
 
Bunun dışında bahşiş ve işverenin emekliliğe sağladığı (vermögenswirksame Leistungen) ödemeler de asgari ücrete yansımayacak. Yurt dışında bulunan işverenler için bu asgari ücret uygulaması geçerli mi?
 
Ana merkezi yurt dışında bulunan ve Almanya’da işçi çalıştıran şirketler de asgari ücret düzenlemesine uymak zorunda. Böyle bir gerekçe göstererek asgari ücret uygulamaktan kaçınılamaz.
 
Uygulamaya aykırı hareket eden işverenleri 500 bin Euroya kadar para cezası bekliyor. Para cezasının dışında yasal uygulamalara uymayan şirketler en kötü ihtimalle ihalelerde de yer alamayacaklar.
 
Bu konuyla ilgili denetleme görevi Federal Gümrük İdaresi ve Federal Maliye Bakanlığı’ndadır. Asgari ücret ile ilgili yasanın dışında diğer birkaç önemli değişikliği de kısaca özetlemek gerekirse:
 
HARTZ IV - SOSYAL YARDIM
 
Almanya’da sosyal yardım alan kişiler yeni yılla birlikte ayda 8.- Euro daha fazla yardım alabilecek. Yalnız yaşayan yetişkinlere ödenen yardım 391.- Eurodan 399.- Euroya çıkartıldı. Çiftler için 7.- Euro artış yapılarak ödenen yardım ayda kişi başına 360.- Euro olarak belirlendi. Altı yaşın altındaki çocuklar bu yıl 234.- Euro ile geçen yıla göre 5.- Euro daha fazla alabilecek
 
POSTA ÜCRETLERİ
 
Son iki yıldır sürekli artan posta ücretleri bu yıl da değişikliğe uğradı. Standart mektupların ücreti 0,60 Euro iken 1 Ocak 2015 itibariyle 0,02 Euro artarak 0,62 Euroya çıkarıldı. Diğer yandan 20 gram ağırlığını aşan mektupların ücreti 0,90 Eurodan 0,85 Euroya indirildi.
 
ORGANİK ATIK
 
1 Ocak 2015 tarihi itibariyle organik atıkların artık ayrı çöp bidonlarına atılması yasal olarak zorunlu hale getirildi. Eyaletler bu kanunun uygulanmasını kontrol etmekle ve gerektiğinde müdahale etmekle görevlendirildi.
 
KALORİFER
 
Yeni yılla birlikte yürürlüğe giren bir yasa da kaloriferler ve kalorifer kazanları ile ilgili. Bu yasaya göre 30 yıldan daha eski kalorifer ve kalorifer kazanlarının artık kullanılması yasak ve değiştirilmek zorunda.
 
ARAÇLARLA İLGİLİ DEĞİŞİKLİLER
 
Araçlarla ilgili en önemli değişiklik taşınma durumunda kendini gösteriyor. Yeni yasa ile birlikte taşınma durumunda yeni bir şehirde yeni plaka alma zorunluluğu kaldırıldı. Artık sadece taşındığınızı ve yeni adresinizi bildirmeniz yeterli olacak.
 
Diğer bir değişiklik ise 2015 yılı itibariyle kaydını yaptırdığınız araçlar için geçerli. Bu aracın kaydını gerektiğinde artık online silebilme imkânınız var.
 
Araçlarla ilgili son değişiklik ise ilkyardım kutusunda. Yıllardır araçlarda bu ilkyardım kutularının bulundurulması zorunluydu. Dönem dönem içerikleri ile ilgili zorunluklar değişiyordu sadece. En son değişiklik Ocak 2014’te yapılmış ve araç sahiplerinin bu değişikliği uygulayabilmeleri için 2014 yılı bitimine kadar geçiş süresi verilmişti. Bu sürenin bitmesiyle artık DIN 13164 şartlarına uygun ilkyardım çantaları zorunlu oldu.
 
Bunların dışında yeni yılla birlikte yürürlüğe giren çok sayıda yeni yasa ve bunların birlikte getirdiği değişiklikler var tabii. Fakat bunların tamamını bir yazıda açıklamak mümkün olmadığından biz burada sadece birkaçına yer verebildik. Önümüzdeki yazımızda diğer yeni yasal düzenlemelere yer vereceğiz. Bunların arasında emeklilik, sağlık sigortası, ebeveyn parası gibi önemli konular olacak. Bu konular hakkında daha detaylı bilgi almak için ve tüm hukuki sorularınızda bize her zaman danışabilirsiniz.
 
Kanzlei YILMAZ & KIZIL
- Rechtsanwältinnen in Partnerschaft
Gartenstr. 143, 60596 Frankfurt am Main
Tel. 069 / 69 71 61 79
E-Mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Visit the new site http://lbetting.co.uk/ for a ladbrokes review.