Aydınlık Avrupa

İşveren tarafından işçiye verilen çıkış ve dikkate alınması gerekenler

hukukkosesiavrupa12455558887779996635

Önemli bulduğumuz için yeniden iş hukundan bir konu seçtik: İşveren tarafından işçiye verilen çıkış ve buna karşı alınacak önlemler. En yoğun çıkış dönemi Almanya’da resmi tatil günleri olan Noel öncesinde oluyor. Nedeni aslında çok basit, bazı işverenler resmi tatildeki rahatlığı suistimal ederek çıkış verir. Araya aile yemekleri, arkadaşlarla buluşmalar ve buna benzer nedenler girer ve üç hafta çok hızlı geçer ve bununla birlikte iş hukukundaki yer alan haklarzaman aşımına uğrar.
 
Çıkış bildirisinin mutlaka yazılı olması gerekiyor
İşverenden çıkış aldığınızda ilk şoku atlattıktan sonra, bazı haklarınızı kaybetmemeniz için almanız gereken çok önemli önlemler var. Vakit kaybetmeden İŞ-KUR’a (Agentur für Arbeit) başvurun! Çıkış alan herkes vakit kaybetmeden İş Kur’a işsizliğini bildirmek zorunda. Bunu en geç işsiz kalışınızın üçüncü gününde yapmalısınız. Aksi takdirde gecikme gerekçesiyle işsizlik paranızın ödenmesi engellenebilir. Telefonla başvuru için randevu almanız, eğer bu başvurunuz kayıtlara geçiyorsa, yeterli olabilir. Başvuru için sadece üç hafta zamanınız var! Çıkışın geçersiz ve iş hukukuna aykırı olduğu iddiası ile iş mahkemesine başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun için sadece üç hafta süreniz var. Bu süreyi geçirirseniz aldığınız çıkış hatalı dahi olsa mahkeme tarafından yasalara uygun görülecektir ve başvurunuz geri çevrilecektir. İlk etapta işçi, yetkili iş mahkemesinde dava açabilir. İlk aşamada iş mahkemesinde avukat zorunluluğu yoktur. Davanızı yetkili iş mahkemesinde sözlü olarak dile getirmeniz bile mümkün. Elinizdeki bütün belgelerle (fesih, istihdam, bordro vb.) iş mahkemesine gidip bu davayı başlatabilirsiniz. Eğer ilk duruşmada bir sonuca ulaşılmaz, uzlaşma yoluna gidilmez veya işveren çıkışını geri çekmezse, bir avukattan hukuki yardım almanız daha uygun olur. İş hukukundaki farklı bir özellik vardır, davanın sonucu ne olursa olsun, her iki taraf da kendi avukat maliyetini ödemekle yükümlüdür. Sendika üyeliği varsa sendika tarafından bir avukat sağlanabilir. Çıkış bildirisi nasıl olmalı? Şu hukuki gereklere dikkat etmelisiniz: Çıkış bildirisinin mutlaka yazılı olması gerekiyor. Çıkış bildirisinin altında ıslak imza olmalıdır. Ve bu imza sadece şirket yetkilisi tarafından atılabilir. Ancak o zaman geçerli olur. İşçi temsilciliğinin haberdar olması şarttır. Çıkış süresinin doğru hesaplanmış olması gerekiyor. Bu hesaplama, iş anlaşmasına veya
toplu iş anlaşmasına göre yapılır. Çıkış gerekçeleri nelerdir? İş hukukunda çıkış için üç farklı gerekçe gösterilebilir: İşletme gerekleriyle verilen çıkış Bu durumda işveren, şirketi yeniden düzenleyebilmek için bazı iş bölümlerini kapatmak zorunda kalmıştır ve yeni düzenlemeler yapar.
 
Kişisel sebeplerden dolayı VERİLEN ÇIKIŞ
İşçinin tutumu ve hareketlerinden kaynaklanan sebeplerden dolayı bir çıkış nedeni oluşabilir (örneğin, patrona hakaret etmek, işyerinin düzenini bozmak vb.). Fiziksel sebeplerden dolayı verilen çıkış En zor çıkış sebeplerinden birisi de işçinin rahatsızlığı nedeniyle verilen çıkıştır. İşçi uzun yıllar etkisi altında kalacağı bir rahatsızlığa yakalanır ve bu rahatsızlığı nedeniyle işini gerektiği gibi yapamaz. Eğer işveren alternatif  bir çözüm bulamaz veya başka benzer bir iş gösteremezse ve aynı zamanda işçide bir düzelme görülmezse, bu durumda işveren işyerinin çıkarına yönelik olumsuz bir tahminde bulunabilir ve bunu gerekçe göstererek rahatsızlanan işçinin işine son verebilir. Tabii bunlar sadece en kısa haliyle özetlediğimiz haklar ve zorunluluklar. İş hukukunun tamamını burada açıklamak mümkün olmadığından biz burada en önemli hususlara kısaca yer vermeye çalıştık. İş hukukunda en çok dikkat edilmesi gereken şey, karşılaştığınız sorun her ne olursa olsun vakit kaybetmeden harekete geçmeniz gerektiğidir! Süreler genelde çok kısadır ve sürenin geçmesiyle haklarınız kesinlikle yok olur. Bu konu hakkında ve bütün hukuki sorularınızda bize her zaman danışabilirsiniz.
 
Kanzlei YILMAZ & KIZIL
- Rechtsanwältinnen in
Partnerschaft
Gartenstr. 143, 60596 Frankfurt am Main
Tel. 069 / 69 71 61 79
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Visit the new site http://lbetting.co.uk/ for a ladbrokes review.