Aydınlık Avrupa

AYDINLIK'TA BUGÜN

Günün Karikatürü

01karikatur 22

Reklam

ukanalgif

 

 

abone12

 

Bilim ve Ütopya Haziran 2015

Bilimveutopya haziran sayisi 2015

 

Teori Haziran 2015 

Teori Haziran sayisi 2015   

 

Türk Kitap Dünyası

Sipariş için Resime Tıklayın

 logo87

Dünya

Suriye için ek adımlar yolda

Rusya’nın Suriye’deki varlığını değerlendiren Dışişleri Bakanı Lavrov, sorunun çözümünde Suriye ordusunun etkin olacağını vurguladı. Moskova’dan gelen açıklamalar ABD ve Fransa’da endişe yarattı

suriye icin ek adimlar yolda h76503 c32de

Dış Haberler Servisi 

Suriye’deki Rusya etkisini değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov cuma günü düzenlediği basın toplantısında “Şimdilik şunu söyleyebilirim ki, Rus askerleri Suriye’de ekipmanlarının yerleştirilmesi ve Suriye ordusuna yardım etmek için bulunuyor. Suriye ordusunun terörle savaşında kabilliyetlerini artırması için yardım etmeye devam edeceğiz” dedi. Lavrov konuşmasının devamında Libya tipi senaryonun Suriye’de tekrarlanmasına izin vermeyeceklerini berlirterek “Eğer terörle mücadele konusunda Suriye hükümeti tarafından bizim tarafımıza yardım isteği iletilirse o zaman biz Suriye’ye yardım için ek adımlar atacağız” ifadelerine yer verdi. 


TERÖRÜ SURİYE ORDUSU BİTİRİR


Rus Dışişleri Bakanı’nın Moskova’da düzenlediği basın toplantısında vurguladığı başka bir nokta ise IŞİD ile savaşta tek etkin gücün Suriye ordusu olduğunu belirtmesiydi. 
Moskova yönetiminin teröre karşı Suriye’deki tek meşru gücün Suriye hükümeti ve ordusu olduğunun altı çizerek Washington önderliğindeki koalisyonu eleştirmesi, za-manlama olarak dikkat çekici bulundu. ABD hafta içinde IŞİD ile mücadele adı altında uygulamaya koyduğu 500 milyon dolarlık Eğit-Donat programının başarısız olduğunu itiraf etmiş, programda güncelleme yapacağını duyurmuştu. 


‘UÇUŞA YASAK BÖLGE OLMALIYDI’


Beyaz Saray’ın Suriye politikasına dönük bir eleştiri de ‘içeriden’ geldi. ABD merkezli Fox News kanalına konuşan Senatör McCain Irak’tan asker çekilmesini “Yarattığımız boşluğu şeytan doldurdu” cümlesiyle özetlerken, ABD’de başkanlık yarışına katılan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham “3 yıl önce uçuşa yasak bölge için Özgür Suriye Ordusu’na yardım etmeliydik” dedi. 


ABD’DEN ARDI ARDINA AÇIKLAMALAR


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise günlük basın toplantısında, Rusya’nın Suriye’ye askeri yardımını içeren haberlere dair soruları yanıtladı. Rusya’nın Suriye’deki askeri aktivitelerinin içeriğine dair bir netliğin bulunmamasından da endişe duyduklarını kaydetti. “Rusya ve İran gibi ülkeler için en yapıcı şey, Esad’ı desteklemeyi ve cesaretlendirmeyi durdurmaktır” diyen Kirby, Moskova yönetimiyle görüşmeyi sürdürdüklerini dile getirdi.
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Peter Cook da düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın Suriye’ye askeri yığınağına ilişkin haberleri yakından takip ettiklerini söyledi. Bölgedeki müttefik ve ortaklarıyla iletişim içinde olduklarını vurgulayan Cook, “Suriye’deki durumu yakından izlemeye devam ediyoruz. Esad’a daha fazla askeri desteğin siyasi çözüm çabalarına zarar vereceğini düşünüyoruz” dedi.


FRANSA DA TEPKİLİ


Rusya’nın son dönemdeki stratejisine bayrak açan bir diğer ülke Fransa oldu. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Rusya’nın Suriye’ye askeri yardıma yöneldiğine ilişkin haberlere tepki gösterdi. ‘’France 3’’ televizyon kanalının sorularını yanıtlayan Fabius, söz konusu haberleri ‘endişe’ verici’ bulduklarını belirterek, “savaşlara savaş ilave etmemek’’ gerektiğini dile getirdi.
Birleşmiş Milletler’in Suriye’deki taraflara silah ambargosu uyguladığı yıllarda dahi terör örgütlerine silah gönderdiklerini itiraf eden Fransa’nın Dışişleri Bakanı, IŞİD’in vurulması konusunda ise daha net kararı vermediklerini duyurdu.

 

 

 

 

Visit the new site http://lbetting.co.uk/ for a ladbrokes review.