Aydınlık Avrupa

AYDINLIK'TA BUGÜN

Günün Karikatürü

01karikatur 22

Reklam

ukanalgif

 

 

abone12

 

Bilim ve Ütopya Haziran 2015

Bilimveutopya haziran sayisi 2015

 

Teori Haziran 2015 

Teori Haziran sayisi 2015   

 

Türk Kitap Dünyası

Sipariş için Resime Tıklayın

 logo87

Dünya

PYD, ÖSO’yu eğitmeye talip

ABD’nin ‘kara gücü’ PYD’nin lideri, koalisyon güçlerinin Kürt bölgelerini kullanmasını olumlu karşıladıklarını ifade etti ve Özgür Suriye Ordusu’nu eğitebileceklerini söyledi

pyd osoyu egitmeye talip h76191 a852c

ABD’nin ‘stratejik müttefikimiz ve Ortadoğu’daki dostumuz’ dediği PYD ABD’nin öncülük ettiği koalisyon için Özgür Suriye Ordusu’nu eğitmeye hazır olduğunu açıkladı.
Sky News’e demeç veren PYD Eş Başkanı Salih Müslim, uluslararası koalisyonun IŞİD’e karşı savaşta Suriye’nin Kürt bölgelerini kullanabileceğini söyledi. 


ÖSO’YU SICAK KARŞILADI
Salih Müslim, uluslararası koalisyonun bu bölgeleri IŞİD’e karşı savaşta kullanmasını olumlu karşıladıklarını ve Özgür Suriye Ordusu güçlerine de buralarda eğitim verebileceklerini söyledi. 
Suriye’nin kuzeyinde kurulan özerk yönetimlerle ilgili de açıklama yapan Salih Müslim, “Biz Suriye’de merkezi olmayan bir siyasi yapıdan yanayız. Suriye’nin Kürt bölgelerindeki yönetim yapısı, Suriye’nin diğer bölgelerinde de uygulanmalıdır” dedi. 


TÜRKİYE UYGULAMAMIŞTI
Salih Müslim, Amerika’nın IŞİD’e karşı savaş için Eğit-Donat programı kapsamında silahlı militanlarla ilgili olarak da onlara ellerinden geldiğince yardım edebileceklerini ve eğitim verebileceklerini; ama onlar adına savaşmayacaklarını söyledi. Türkiye ile ABD’nin imzaladığı Eğit-Donat programı Türkiye tarafından uygulanmamıştı. ABD’ye strateji üreten Dış İlişkiler Konseyi’nin (CFR) kıdemli üyesi David Phillips de Aydınlık’a verdiği röportajda Türkiye’nin Eğit-Donat programını uygulamadığını ve iyi tasarlanmış bu planın başarısızlıkla sonuçlandığını söylemişti.
ABD Başkanı Barack Obama ise PYD’yi kendilerinin Ortadoğu’daki kara gücü olarak tarif etmiş ve PYD’nin IŞİD’e karşı savaşı sayesinde sonuçlar aldıklarını ifade etmişti. 

 

 

 

 

Visit the new site http://lbetting.co.uk/ for a ladbrokes review.