Aydınlık Avrupa

AYDINLIK'TA BUGÜN

Günün Karikatürü

01karikatur 22

Reklam

ukanalgif

 

 

abone12

 

Bilim ve Ütopya Haziran 2015

Bilimveutopya haziran sayisi 2015

 

Teori Haziran 2015 

Teori Haziran sayisi 2015   

 

Türk Kitap Dünyası

Sipariş için Resime Tıklayın

 logo87

Dünya

ABD, Çin’e yaptırım uygulayacak

Ticari sırlarının siber casusluk yoluyla ele geçirilmesinden Çin hükümetini sorumlu tutan Washington yönetimi Pekin’e karşı ekonomik yaptırıma hazırlanıyor.

abd cine yaptirim uygulayacak h76143 c2503

Ticari sırlarının siber casusluk yoluyla ele geçirilmesinden Çin hükümetini sorumlu tutan Washington yönetimi Pekin’e karşı ekonomik yaptırıma hazırlanıyor. Tasarlanan yaptırımlar Çinli hackerlar tarafından başlatılan büyük siber casusluk dalgalarına bir cevap olarak görülüyor. The Washington Post’un haberine göre Obama yönetimi, hükümetten siber casusluk yoluyla elde edilen stratejik ve ticari sırlardan yararlanan Çinli şirket ve bireylere eşi görülmemiş ekonomik yaptırımlar hazırlıyor. Yaptırımların ne olacağı konusunda henüz bir karar verilmese de ABD hükümetinin önümüzdeki 2 hafta içerisinde yapılacak gizli müzakereler sonucu nihai bir karara varması bekleniyor. 
Çin Başkanı Xi Jinping’in önümüzdeki ay gerçekleşecek ilk Washington ziyareti öncesi yaptırım konusunun gündeme gelmesi, siber yağmacılıkta ısrar edilmesinin ABD yetkililerini oldukça sinirlendirdiği yorumlarını beraberinde getiriyor. Amerikalı çok sayıdaki üst düzey kişiye ait özel bilgiler, nükleer santral tasarım planları, arama motorları algoritmaları ve enerji tedarikçilerinin müzakerelerine kadar çok önemli bilgilerin çalındığına inanılması, Güney Çin Denizi’nde dahil denizcilik çatışmaları ve Çin’in devalüasyon çabalarının ardından var olan gerginliği iyice arttırdı.


PENTAGON SAVUNMA STRATEJİSİ YAYIMLADI


Son yıllarda ABD ve Batılı birçok ülkede aralarında Google, büyük savunma şirketleri Pentagon’un da dahil olduğu pek çok web sitelerine saldırılar yaşandı. Özellikle gmail başta olmak üzere başka e-posta ve iletişim araçlarına sızılarak yetkililerin bilgilerine ulaşılan ABD, siber saldırılardan oldukça rahatsız olarak geçtiğimiz temmuz ayında Pentagon resmi siber savunma stratejisini yayınlandı ve bu saldırılar karşısında kendisini silah da dahil olmak üzere her türlü yolla savunacağını belirtti. Saldırı konusunda parmaklar çoğu zaman Çin’i gösterse de, resmi Çin makamları suçlamaları reddetmiş ve hükümetler arası ciddi bir tartışma veya protesto yaşanmamıştı.

 

 

 

 

Visit the new site http://lbetting.co.uk/ for a ladbrokes review.