Aydınlık Avrupa

AYDINLIK'TA BUGÜN

Günün Karikatürü

01karikatur 22

Reklam

ukanalgif

 

 

abone12

 

Bilim ve Ütopya Haziran 2015

Bilimveutopya haziran sayisi 2015

 

Teori Haziran 2015 

Teori Haziran sayisi 2015   

 

Türk Kitap Dünyası

Sipariş için Resime Tıklayın

 logo87

Dünya

ABD'li General, el Kaide ile ittifak peşinde

Türk kamuoyunun da yakından tanıdığı Irak ve Afganistan'da komutanlık yapmış olan CIA eski şefi David Petraus 11 Eylül saldırılarının mimarı el Kaide ile işbirliğini savundu. Emekli generale göre taraflar IŞİD'i yenmek için birleşebilir.

abd li general el kaide ile ittifak pesinde h76173 94ef5

ABD'nin Irak işgali sırasında Kuzey Irak Birlikleri komutanı olarak görev yapan David Petraus çok konuşulacak bir teklife imza attı. İngiltere merkezli The Daily Beast'e bilgi veren kaynaklar emekliye ayrılmış CIA eski şefinin IŞİD'e karşı savaş kapsımında el Kaide ile ittifakı savunduğunu aktardı.

 


2007 yılında Irak'taki el Kaide içerisinde yer alan grupları kimi sünni grupları kendi tarafına çekmeyi başaran ancak el Kaide içerisinden IŞİD'in çıkmasına da bu vesileyle sebep olan Petraus'un bu stratejisi Nusra içerisindeki 'ılımlı' kanadı kullanmayı hedefliyor.

 


11 Eylül saldırılarının mimarı olarak kabul edilen el Kaide'nin Suriye kolu el Nusra ile dirsek temasını savunan bu görüş kamuoyunda tepkiyle karşılaştı. The Daily Beast gazetesi de Washington yönetiminin terör listesinde yer alan Nusra örgütünün ABD uçakları tarafından sıklıkla bombalandığını hatırlatarak teklifin karşılığı bulunmadığını hatırlattı.

 

 

Visit the new site http://lbetting.co.uk/ for a ladbrokes review.